Co z tą maturą z geografii?
Matura z geografii od kilku lat osiąga niskie wyniki. Prawdziwą katastrofą okazał się rok 2020, w którym średni wynik w kraju wyniósł 21%. Nie ma innego przedmiotu, który wypadałby na maturze tak źle. Można usłyszeć obiegowe opinie o tym, że uczniowie geografii się nie uczą, że zdają ją wybierając jako rzekomo łatwy przedmiot. Tylko czy nie powinien nas dziwić fakt, że nie ma w kraju wcale uczniów, którzy zdają maturę z geografii na ponad 90%? Nawet uczeń, który otarł się o finał Olimpiady Geograficznej takiego wyniku na maturze nie uzyska. Natomiast uczeń, który otrzymuje słaby wynik maturalny, otrzymuje niejako komunikat – jesteś słaby z geografii. Zatem być może ze studiów w tej dziedzinie zrezygnuje, zdawanie egzaminu odradzi młodszym kolegom i pożegna się z geografią na zawsze. Z tego powodu problemy matury z geografii dotyczą wszystkich geografów, tych z zamiłowania, pracowników uczelni, nauczycieli, rodziców i oczywiście uczniów.
Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Toruniu zaprasza na prezentację fragmentów raportu „RAPORT – MATURA Z GEOGRAFII W LATACH 2015 -2020. Ocena ogólna, uwagi szczegółowe, propozycje zmian w arkuszach maturalnych” wykonanego przez pracowników naukowych i nauczycieli, jako forma mówienia o tym, co na maturze z geografii powinno się zmienić. Spróbujemy doszukać się przyczyn tak niskich wyników matury z geografii. Wykład przeprowadzi pani Emilia Majewska, absolwentka kierunku geografia UMK, nauczyciel IX LO, doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, twórca kanału YouTube „Lekcje geografii”.
Wstęp: wolny
Prelekcja odbędzie się w formie hybrydowej, tj. stacjonarnie: na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń, sala 104, z jednoczesną transmisją online z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.
Wydarzenie na FB - kliknij tutaj, aby przejść do strony wydarzenia.
MS Teams - kilknij tutaj, aby przejść do spotkania na platformie MS Teams.