Patricia Piccinini - Jesteśmy!

Patricia Piccinini - Jesteśmy!

Jedna z rzeźb Particii Piccinini
Data: 
29.10.2021, hour 18:00
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Miejsce: 
Wały gen. Sikorskiego 13
Położenie: 
Opis wydarzenia: 

W Centrum Sztuki Współczesnej 29 października 2021 r. o godz. 18.00 otwarta zostanie wystawa hiperrealistycznych rzeźb australijskiej artystki Patricii Piccinini „Jesteśmy!”. Ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „EnergaCamerimage”.

Prace powszechnie cenionej na świecie australijskiej rzeźbiarki, w tym prezentowane z wielkim sukcesem rzeźby z Biennale w Wenecji, można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce. Organizatorem wystawy jest Fundacja Sztuki Świata, założona w 2006 r. przez reżysera Davida Lyncha oraz dyrektora Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage Marka Żydowicza, który jest kuratorem wystawy. Rzeźby, instalacje oraz prezentacje wideo artystki zajmą w CSW ok. 2000 m2. Jedna z prac właśnie na wystawie w Toruniu będzie miała swą światową premierę.

Patricia Piccinini (ur. w 1965 r.) od lat wzbudza swoją sztuką ogromne zainteresowanie, dyskusję i entuzjazm na całym świecie. Jej magiczne, niepokojąco-dziwaczne, hiperrealistyczne rzeźby działają na nasze zmysły, zmuszają do pytań, budzą kontrowersje. Wielkoformatowe instalacje łączą w sobie nurty science fiction, nauk przyrodniczych i feminizmu. Toruńska wystawa zabierze widzów w niezwykłą podróż przez serię barwnych scen, w których jej hybrydowe stworzenia odnajdują się wzajemnie w różnych codziennych sytuacjach. Patricia Piccinini, tworząc swe realistyczno-futurystyczne narracje dotyczące istotnych kwestii współczesnej egzystencji, klimatu i technologii, używa silikonu, włókna szklanego, nylonu, plastiku i ludzkich włosów. Osiąga dzięki temu ekstremalnie realistyczny wyraz rzeźb, które nigdy nie pozostawiają widzów obojętnymi.

W żartobliwym i transcendentnym wszechświecie Piccinini możliwości cyfrowe i biotechnologiczne ukształtowały nowe hybrydowe formy życia. Artystka operuje w swej sztuce kontrastami. Bawi się wyobraźnią zderzając dziwaczność z makabrą. Piccinini celebruje wszystko, co inne i rzuca wyzwanie granicom między ludźmi, zwierzętami i roślinami. Jednak w tym, co łączy, co dziwne i różnorodne, odnajdziemy poezję i piękno. Artystka zaprasza nas do fantazjowania o możliwych społecznościach i pokrewieństwach, jakie przyszłe technologie mogą stworzyć wśród różnych gatunków.

Działalność artystyczna Patricii Piccinini jest osadzona w jej silnym zaangażowaniu w kwestie środowiskowe i ekofeministyczne. W zmysłowych, złożonych pracach, rzeźbiarka bada, jak żyjemy i tworzymy relacje w czasach, gdy naturalne i sztuczne łączy się ze sobą na nowe sposoby. Jej prace zawierają etyczne przesłanie o empatii i trosce o wszystkie stworzenia i rośliny, z którymi dzielimy Ziemię – oraz o wciąż nieznane istoty, które będą żyć wśród nas w przyszłości. Jej wszechświat oferuje marzenia i nadzieję na przyszłość pełną miłości w międzygatunkowym pokrewieństwie, jednocześnie zapraszając nas do wyobrażenia sobie świata na nowo.

Wydarzenie towarzyszące

Wystawie prac artystki w towarzyszyć będą: przegląd filmowy, spotkania z artystami, dyskusje z ekspertami oraz warsztaty. Zestaw filmów pod nazwą Odmieńcy, hybrydy, monstra zaprezentuje m.in. takie filmy, jak: Freaks reż. Tod Browning (USA), Człowiek słoń reż. David Lynch (USA, Wielka Brytania), Visions of Suffering reż. Andrey Iskanov (Rosja), Mój brat Frankenstein / Mój kuzyn monstrum reż. Valery Todorovsky (Rosja), Kobieta lew reż. Vibeke Idsøe (Norwegia, Niemcy), O potworach i ludziach reż. Aleksey Balabanov (Rosja), czy Maska reż. Peter Bogdanovich (USA).

O artystce

Patricia Piccinini urodziła się w 1965 roku we Freetown w Sierra Leone, w Afryce Zachodniej. W 1972 roku jej rodzina wyemigrowała do Australii, w której Piccinini dorastała. Absolwentka Victorian Collage of Arts w Melbourne, gdzie od 2017 roku pełni funkcję profesora, uprzednio uzyskując tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Melbourne (2016). Laureatka nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych Melbourne Art Foundation’s for Visual Arts. W swojej twórczości obracająca się wokół malarstwa, wideo, dźwięku, instalacji, druków cyfrowych czy rzeźby. W 2016 roku określona przez „The Art Newspaper” najpopularniejszą współczesną artystką na świecie.

Wystawa w Toruniu jest pierwszą indywidualną wystawą Patricii Piccinini w Polsce.

Wstęp na wernisaż dla posiadaczy Unijnego certyfikatu COVID. Ekspozycja czynna będzie do 10 kwietnia 2022 r.