Wakacje z Książnicą Kopernikańską
Wydarzenia w gmachu głównym przy ul. Słowackiego 8 lub online
- 15 lipca 2021, godz. 18.00 Wojskowa służba kobiet czasu II wojny światowej. Zarys problematyki, część II
Facebook Książnicy Kopernikańskiej (prelekcja online)
Kolejna prelekcja online poświęconą Polkom walczącym w Armii Krajowej i innych organizacjach konspiracyjnych. Opowie o nich Anna Rojewska z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Spotkamy się z nią po raz drugi. Prelegentka dokończy opowieść o kobietach-żołnierkach w służbie sanitarnej, wywiadowczej, łączności krajowej i zagranicznej oraz w dywersji i sabotażu. Zapraszamy do oglądania na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Prelekcja zostanie przedstawiona w ramach cyklu Wieczory Toruńskie. Organizatorzy: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska w Toruniu.
- 17 lipca 2021, godz. 17.00-22.00 Gramy w bangery!
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Bangery to gry dla planszówkowych twardzieli. A "Gramy w bangery!" to impreza dla prawdziwych graczy-niemazgajów. Obowiązują zapisy - znajdź na Facebooku wydarzenie o nazwie "Gramy w bangery" i zapisz się. W trakcie imprezy wytłumaczymy zasady, rozwiejemy wątpliwości i wspólnie zagramy w planszówki, które dają mocno w kość ;)
- 12 sierpnia, godz. 18.00 Toruń w balonowym Pucharze Gordona Bennetta - ciąg dalszy nastąpił
Facebook Książnicy Kopernikańskiej (prelekcja online)
Czwarta opowieść o balonowym Toruniu w czasach II RP. Mariusz Thomas przypomni tradycje toruńskiej jednostki balonowej. Prelekcja online odbędzie się na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Mariusz Thomas: Toruńscy baloniarze nie tylko służyli ojczyźnie, ale i wpisali się w krajobraz międzywojennej stolicy województwa pomorskiego, poprzez podejmowane działania sportowe, m.in. było to uczestnictwo w zawodach balonowych o Puchar Gordona Bennetta. Te prestiżowe rozgrywki były specjalnością Polaków, także baloniarzy-sportowców, tych związanych z Toruniem. Historia dopisała ciąg dalszy tej opowieści, w tym roku zawody odbędą się w Toruniu, dlatego warto przypomnieć naszych baloniarzy i ich sukcesy sprzed lat. Prelekcja odbędzie się w ramach cyklu Wieczory Toruńskie. Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska w Toruniu.
- 28 sierpnia 2021, godz. 11.00-15.00Rodzinne granie na trawie
Ogród Książnicy Kopernikańskiej, ul. Słowackiego 8
Zzapraszamy do ogrodu Książnicy Kopernikańskiej. W programie plenerowego spotkania m.in.: turniej i wolne granie w tytuły z naszej wypożyczalni. Impreza rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 15. Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy całe rodziny. Mamy dla Was kilkadziesiąt gier planszowych. Na miejscu doradzimy, w co zagrać, wyjaśnimy zasady, omówimy strategie i (na życzenie) pomożemy w grze.
FILIE KSIĄŻNICY KOPERNIKAŃSKIEJ
9, 16, 23 sierpnia 2021, Filia nr 1, ul. Jęczmienna 23: Cykl zajęć dla dzieci Podróże małe i duże
Zajęcia przeprowadzone w oparciu o książkę R. Pisarskiego, o tym samym tytule, czas trwania zajęć 60 min. W programie zajęć:
- czytanie fragmentów książki,
- rozmowa kierowana „Czym można podróżować”,
- rozwiązywanie zagadek związanych z pojazdami,
- wspólnie budowa kolorowego pociągu,
- czytanie wiersza I. Sikiryckiego „49 podróży Jana”,
- zabawa nawiązująca tematycznie do pojazdów i podróży: zgadywanki, piosenki, itp.
5, 12, 19 sierpnia 2021, Filia nr 1, ul. Jęczmienna 23: Cykl zajęć dla dzieci Ulubione bajeczki babci
Zajęcia skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, grupy zorganizowane. Czas trwania zajęć 60 min. Harmonogram spotkania:
- czytanie bajeczki przez zaproszoną babcię,
- wspólna zabawa w zgadywanie tytułów lub bohaterów klasycznych bajek (kalambury), rysowanie ulubionego bohatera,
- układanie puzzli z bajkowymi motywami.
Filia nr 2, ul. Kościuszki 47: Cykl zajęć dla dzieci Rycerze i Księżniczki
- 1 i 6 lipca: Budujemy zamek - Wprowadzenie dzieci w temat wakacji. Pokazanie w książkach, jak wyglądały dawniej zamki, jak ubierali się ich mieszkańcy. Jak wyglądało życie codzienne w zamkach. Praca plastyczna - stworzymy zamek, który będzie stał przez całe wakacje w bibliotece.
- 8 lipca: Atrybuty rycerza - Czytanie książki W. Badalskiej "Przepraszam smoku". Rozmowa o cechach prawdziwego rycerza (np. szlachetność, dobre wychowanie itp.). Praca plastyczna - zrobimy miecz i tarczę.
- 13 lipca: Robimy smoka - Praca plastyczna - dzieci zrobią smoka
- 15 lipca: Atrybuty księżniczki - Czytanie bajki "O Księżniczce i siedmiu krasnoludkach" (wersja Disneya). Rozmowa o stroju księżniczki i jej cechach charakteru. Praca plastyczna - stworzymy tiary dla księżniczek.
- 20 lipca: Koniki morskie - Czytanie bajki o Syrence. Rozmowa o podwodnym świecie. Praca plastyczna - stworzymy koniki morskie.
- 22 lipca: Księżniczki i rycerze z łyżek drewnianych - Czytanie bajek. Praca plastyczna - stworzymy księżniczki i rycerzy.
- 27 lipca: Rycerskie konie z rolek papierowych - Czytanie wiersza J. Tuwima "Rycerz Krzykalski". Praca plastyczna - stworzymy rycerskie konie.
- 29 lipca: Bibułkowa róża - Czytanie bajki "Piękna i Bestia" (wersja Disneya). rozmowa z dziećmi o uczuciach do bliskich nam osób. Praca plastyczna - stworzymy róże oraz inne kwiaty.
- 3 sierpnia: Piniata Elsa - Czytanie bajki "Frozen" (wersja Disneya). Rozmowa o rodzeństwie i przyjaźni. Praca plastyczna - stworzymy piniatę.
- 5 sierpnia: Dynie - Czytanie bajki "Kopciuszek". Rozmawiamy o rodzeństwie oraz pomaganiu rodzicom. Praca plastyczna – robimy dynie.
- 10 sierpnia: Bibułkowe lampiony - Czytanie bajki "Roszpunka" (wersja Disneya). Rozmowa z dziećmi o spełnianiu marzeń. Praca plastyczna - stworzymy lampiony w kształcie kwiatów.
- 12 sierpnia: naszyjnik przyjaźni - Czytanie bajki "Kucyki Pony". Rozmowa o tekście. Praca plastyczna - stworzymy naszyjniki przyjaźni.
- 17 sierpnia: Indiańskie totemy - Czytanie bajki "Pocahontas". Rozmowa o innych kulturach. Praca plastyczna - stworzymy indiańskie totemy.
- 19 sierpnia: Uroczyste zakończenie zajęć - Na koniec wakacji usiądziemy przy stolikach, przy poczęstunku i powspominamy sobie wspólnie spędzony czas. w trakcie uroczystości przeprowadzimy turniej rycerski.
chwytanie za pomocą miecza kółek tekturowych rzucanych przez przeciwnika,
wyścigi w rzędach z tarczą rycerską na głowie,
rzut woreczkiem w smoka wykonanego z kartonu,
slalom między pachołkami z koniem na patyku,
rzut piłeczką do tarczy zawieszonej na ścianie,
uroczystość pasowania na rycerza.
Na koniec zatańczymy taniec księżniczek i rycerzy.
Filia nr 6, ul. Lelewela 3: Cykl zajęć dla dzieci Wakacyjna podróż do krainy pełnej zdrowie
- 9 sierpnia: Kraina zdrowego odżywiania i budowania odporności - Pierwszego dnia podróży dowiemy się, jak zdrowo i smacznie się odżywiać, żebyśmy w dobrych humorach poznali pozostałe krainy. Pomoże nam w tym książka Małgorzaty Strzałkowskiej "Piramida żywieniowa".
- 10 sierpnia: Eko Kraina - Nauczymy się szacunku dla planety oraz mądrych i ekologicznych zachowań.
- 11 sierpnia: Kraina Aktywności - W zdrowym ciele zdrowy duch! Pod takim hasłem będziemy bawić się i poznawać nowe gry sportowe z nietypowymi przyborami.
- 12 sierpnia: Kraina Bezpieczeństwa - Czwartego dnia zaprosimy wszystkich uczestników Podróży do "Akademii Bezpiecznego Dziecka", gdzie bohaterowie Majka i Tomek, opowiedzą, jak bezpiecznie zachować się w domu, górach, lesie i nad wodą.
- 13 sierpnia: Kraina Wypoczynku - Po kilkudniowej intensywnej podróży zaprosimy Was do strefy relaksu. A tam czekać na Was będą wygodne leżaki, zajęcia z jogi, muzyka i inne niespodzianki.
Czekamy na Was zawsze o godz. 10.00. Bilet wstępu: dobry humor i szeroki uśmiech. Obowiązują zapisy: 56 655 18 48; 572 133 108; f-6ksiaznica [dot] torun [dot] pl
Filia nr 11, ul. Żwirki i Wigury 39/41: Cykl zajęć dla dzieci Wakacje w bibliotece
- 7 lipca: Moje wymarzone wakacje
- 21 lipca: Książka wczoraj i dziś
- 28 Lipca: Emocje, czyli co nam w duszy gra?
- 4 sierpnia: Po co nam te pszczoły?
- 11 sierpnia: Kolorowe cuda z papieru, czyli o wycinance ludowej
- 18 sierpnia: Owoce (i warzywa) lata
- 25 sierpnia: Zatrzymać wakacyjne wspomnienia
Wszystkie zajęcia trwają od godz. 9.00 do 10.00. Dzieci zapraszamy z rodzicami lub pełnoletnimi opiekunami.
Filia nr 12, ul. Fałata 35: Cykl zajęć dla dzieci Środy z przyrodą w bibliotece
- 30 czerwca: Drzewo: Czytanie książki "Drzewa" Piotra Sochy, zabawa ruchowa "Jestem drzewem", rozpoznawanie drzew po liściach i korze, praca plastyczna: zakładki z suszonymi liśćmi.
- 7 lipca: Lato na łące: Czytanie wiersza "Łąka" I. R. Salach, zgadywanki o dzikich mieszkańcach łąki , "bezkrwawe łowy" na trawniku wokół biblioteki z wykorzystaniem przewodników z działu naukowego, "Lato na łące" - ćwiczenie relaksacyjne, praca plastyczna: wyklejanka "Łąka".
- 21 lipca: Wędrówka kropli wody, Czytanie wiersza "Przygody kropli wody" M. Terlikowskiej, eksperymenty z wodą, zabawy chustą Klanza, malowanie bańkami mydlanymi.
- 28 lipca: Dzikie ptaki w mieście - Czytanie wierszy "Ptaki" W. Chotomskiej, nauka rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków w terenie, zabawa ruchowa wróbel/bocian, ptak z rolki od papieru toaletowego.
- 4 sierpnia: Gry i zabawy na świeżym powietrzu: Wieża, Petanka.
- 24 sierpnia: Pszczoły: Czytanie książki "Pszczoły" P. Sochy, nauka rozpoznawania różnych gatunków pszczół, praca plastyczna "kwietna łąka", zabawa "zapylacze", zabawa ruchowa "kiełkująca roślina".
Filia nr 12, ul. Fałata 35: Cykl zajęć dla dzieci WAKACJE – KREACJE 4: autor / redaktor / ilustrator = razem tworzymy webmagazin o oceanie. OCEANICZNE WAKACJOSZKI
Zajęcia zostaną przygotowane na podstawie książek, różnego rodzaju czasopism, oraz materiałów plastycznych. Dzieci przeglądając czasopisma, będą analizować elementy, z jakich się one składają. Stworzą stronę tytułową czasopisma oraz stopkę redakcyjną. Przygotują ilustracje w oparciu o daną tematykę. W trakcie zajęć wykorzystamy komputer i aparaty fotograficzne. Dziesięć spotkań (pięć w tygodniu), w godz. 12.00-14.00. Dla dzieci w każdym wieku (młodsze z opiekunem).
Ostatnie spotkanie - 20 sierpnia - będzie podsumowaniem redakcyjnej pracy. Z wybranych tematów i prac plastycznych (głównie zdjęć) zostanie złożone i przygotowane w programie czasopismo (webmagazyn), które zostanie umieszczone na stronie internetowej biblioteki.
- 9 sierpnia: Ziemia – błękitna planeta: Przygotowanie logo, znaczenie oceanów, śmieci oceaniczne - praca plastyczna z wykorzystaniem plastiku, dlaczego woda w morzu jest słona? - uczymy jajko pływać
- 10 sierpnia: Zwierzęta w oceanie: Czy w oceanie pływają tylko ryby?, stawonogi i mięczaki oraz inne oceaniczne bezkręgowe zwierzaki, praca plastyczna: ryba, ośmiornica ze skarpetek, konik morski z butelki plastikowej i patyka.
- 11 sierpnia: Rośliny w oceanie: Czy w oceanie rośnie las? mikroświat w kropli wody, czy ocean nas wyżywi? - programy kulinarne o przetwarzaniu i jedzeniu glonów oceanicznych, praca plastyczna: "sushi" z masy solnej, masy papierowej i krepy.
- 12 sierpnia: Rafa koralowa: Koralowce, rozgwiazdy i liliowce – zwierzęta czy rośliny? bogactwo gatunków na rafie koralowej, praca plastyczna: „Akwarium z rafą koralową” z kartonu i materiałów z recyklingu.
- 13 sierpnia: Oceaniczne postacie z bajek: Przeszukamy księgozbiór biblioteki w poszukiwaniu oceanicznych bajek i odnajdziemy realnie istniejące pierwowzory (np. czarownica Ursula -ośmiornica, Arielka - foka, Spangebob - gąbka), praca plastyczna: mój ulubiony oceaniczny bohater z bajki.
- 16 sierpnia: Plaże i skarby: Czy plaża to zawsze piasek?, jakie skarby można znaleźć na plaży?, gra terenowa: Poszukiwanie skarbów,, praca plastyczna: malowanie piaskiem
- 17 sierpnia: Wielka głębia: Inny świat - tuż obok nas!, proste doświadczenia obrazujące ciśnienie hydrostatyczne, praca plastyczna: "Batyskaf z kartonów".
- 18 sierpnia: Potwory z głębin: O zwierzętach zamieszkujących niedostępne części oceanów, Dlaczego się boimy potworów? praca plastyczna: potwory z materiałów z recyklingu, "potworny" slime.
- 19 sierpnia: Wyspy na oceanie: Mieszkańcy różnych zakątków świata (np.: Oceania, Nowa Zelandia, wyspy Riuku), zabawy ruchowe z różnych zakątków świata na świeżym powietrzu.
- 20 sierpnia: Oceaniczne Zgaduj-zgadule: Oceaniczne quizy, zabawy ruchowe, podsumowanie zajęć.
Filia nr 14, ul. Łyskowskiego 29/35: Cykl zajęć dla dzieci w wieku od 5 lat Morskie opowieści. Zabawy i zajęcia plastyczne
- 5 lipca, godz.11.00: Piraci w bibliotece
- 8 lipca, godz.11.00: W głębi oceanu
- 12 lipca, godz.11.00: Z siostrą i bratem zostań piratem
- 15 lipca, godz.11.00: Kodowanie - morskie obrazki
- 2 sierpnia, godz.11.00: Piraci na bezludnej wyspie
- 5 sierpnia, godz.11.00: Zrób sobie własną rybkę
- 23 sierpnia, godz.11.00: Morski domek
- 25 sierpnia, godz.11.00: Statek maluszków - Ruszamy w rejs
- Poznajemy zwierzątka świata. Zajęcia dla rodziców z najmłodszymi dziećmi 2,5 – 4 lat
- 26 sierpnia, godz.11.00: Zakończenie pirackich wakacji. Gry i zabawy
- 27 sierpnia, godz. 10.00- 14.00: Kiermasz książek za grosik dla dzieci i dorosłych (tunel obok Paluszka)
Filia nr 16, ul. Konstytucji 3 Maja 10: Cykl zajęć wakacyjnych dla dzieci
- 5, 12, 26 lipca: zabawy podwórkowe przy trzepaku (hula hop, serso, skakanka, guma, szczur, zbijany, kapsle, piłka parzy i inne)
- 6, 13, 27 lipca: plastycznie-wakacyjnie-kolorowo – zajęcia plastyczne dla dzieci z wykorzystaniem różnorodnych technik plastyczno-malarskich
- 2, 9, 16, 23, 30 sierpnia: Teatrzyk Kamishibai (prezentacja bajek: "Słowik" H.Ch. Andersen, "Królowa Pszczół" J.W. Grimm, "Brat i siostra" J.W. Grimm, "Bajka o ciepłym i puchatym", autor nieznany, "Dwa ptaszki" J. Brudzewski)
Szczegóły: www.ksiaznica.torun.pl, www.facebook.com/ksiaznicakopernikanska