Festiwal Muzykofilia: Edycja IV: pogranicza muzyki

Festiwal Muzykofilia: Edycja IV: pogranicza muzyki

logo Dworu Artusa
Data: 
28.11.2020, hour 19:00
Organizator: 
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Miejsce: 
online
Położenie: 
Opis wydarzenia: 

Reinhold Friedl (DE), Peter Votava (AT), Rafał Iwański, Jacek Buhl, Jarosław Majewski, Basia Żach.

IV edycja Festiwalu Muzykofilia jest kontynuacją trzech poprzednich edycji toruńskiego wydarzenia muzycznego o międzynarodowym statusie. W 2020 roku w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną koncerty instrumentalistów z Polski, Niemiec i Austrii, działających na polu muzyki współczesnej, improwizowanej i elektronicznej. W ramach festiwalu organizatorzy co roku skupiają się na innym określonym motywie przewodnim, którym tym razem jest „pogranicze”.
„Pogranicze” to słowo-klucz współczesnej humanistyki, które można rozumieć szeroko, biorąc pod uwagę zarówno jego aspekt geograficzny, historyczny, kulturowy, jak i metafizyczny. Pogranicze jest czynnikiem, który wzbogaca tożsamość, wyzwala tolerancję, wolność i odpowiedzialność oraz tworzy kulturowe układy dialogowe. To platforma komunikacji międzykulturowej, rozumiana jako proces przekraczania granic kultury i tradycji własnej, na rzecz eksploracji innych kultur i obyczajowości, z poszanowaniem wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Historia Torunia, miasta, które jest siedzibą Festiwalu Muzykofilia, istotnie wpisuje się w problematykę „pogranicza”. W historycznie zmiennym obszarze Torunia, od XIII wieku występowała ciągła wymiana etniczna i kulturowa ludności pochodzącej z terenów państwa zakonnego w Prusach, Śląska, Westfalii, Saksonii, Turyngii, Czech i Moraw, Holandii oraz Polski.

Termin „pogranicze’ w muzyce odnosi się z kolei do eksperymentów, improwizacji, innowacji, niekonwencjonalnych zestawień, nietradycyjnych technik wydobywania dźwięku czy przenikania różnych światów muzycznych. Wszyscy zaproszeni muzycy są ekspertami w eksploracji muzyki instrumentalnej, instrumentów akustycznych i elektronicznych, których bogactwo i rozpiętości brzmieniowe są przeogromne. Przekraczanie granic w muzyce jest związane z ich pragnieniem wolności – osobistej, politycznej, wyobraźni.

Program koncertów:

  • Jacek Buhl (perkusja) i Jarosław Majewski (kontrabas) + Basia Żach (wizualizacje)
  • Peter Votava (elektronika) i Rafał Iwański (instrumenty perkusyjne)
  • Reinhold Friedl (fortepian)
  • Kwintet: Friedl-Votava-Iwański-Buhl-Majewski

Organizatorem Festiwalu Muzykofilia jest Fundacja Korzenie Kultury z Torunia. Dyrektor artystyczny: Rafał Iwański

Jeśli chcecie wesprzeć proponowaną przez nas kulturę, zachęcamy do zakupu biletów cegiełek

Wydarzenie transmitowane na FB Dworu Artusa. Przejdź do strony transmisji