8. Festiwal Sztuki Faktu

8. Festiwal Sztuki Faktu

baner festiwalu
Data: 
29.09.2020, hour 00:00
Organizator: 
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Miejsce: 
online
Położenie: 
Opis wydarzenia: 

Przeniesiony z wiosny z powodu pandemii 8. Festiwal Sztuki Faktu odbędzie się w Toruniu 29-30 września . Impreza będzie miała hybrydową formę – część wydarzeń odbędzie się online, pozostałe będą zamkniętymi pokazami dla szkół.

8. Festiwal Sztuki Faktu jak co roku poświęcony będzie gatunkom sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Przebiegać będzie pod hasłem „Drogi wolności, ścieżki pamięci”. Ostatnie wydarzenia – zarówno pandemia COVID-19, jak i polityczne protesty na Białorusi wskazują, że wolność to wartość, która raz dana, może w każdej chwili zostać utracona. Zarówno współczesne wydarzenia, takie jak protesty na tle politycznym czy dzieje polskiej walki o niepodległość pokazują, jak różne oblicza może mieć droga do wolności.

Z siedziby Radia Sfera 29 września zostaną nadane trzy rozmowy w formacie live:

  • 14:30 spotkanie z Anną Kwiatkowską (TVP Historia) - Jak wyglądała polska droga do wolności? Jak widziały ją kamery? Spotkanie skupi się na wydarzeniach grudnia 1970 r. i stycznia 1980 r. przez pryzmat filmów dokumentalnych TVP
  • 15:00 spotkanie z Miłoszem Dobrzyńskim i Jakubem Biernatem (TV Biełsat) - Jak wygląda obecna sytuacja na Białorusi? Jak w kontekście ostatnich wydarzeń pracują lokalni reporterzy? Rąbka tajemnicy uchylą reporterzy TV Biełsat.
  • 15:30 spotkanie z Moniką Sieradzką (Deutsche Welle) - W ramach dyskusji o dokumencie „Zrabowane i zniemczone” pochylimy się nad historiami polskich dzieci porywanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

Widzów festiwalu, zamiast do sal kinowych, organizatorzy zapraszają do odwiedzenia specjalnego serwisu www, w ramach którego na czas wydarzenia udostępnione zostaną filmy dokumentalne i reporterskie według selekcji partnerów festiwalowych.
W programie m.in.:

  • dokumenty o COVID-19 zrealizowane przez reporterów programu „Interwencja” Telewizji Polsat
  • „Zrabowane i zniemczone” (2020) – dokument w reżyserii Elisabeth Lehmann i Moniki Sieradzkiej (Deutsche Welle) o tragicznych losach polskich dzieci porywanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej i zniemczanych
  • Reportaże dokumentujące protesty i obecną sytuację polityczną na Białorusi („Wszystko dopiero się zaczyna”, „Mury” (2020))

Ważnym aspektem festiwalu jest edukacja. Przy współpracy z niektórymi toruńskimi szkołami, przeprowadzony zostanie zamknięty cykl warsztatów dla licealistów.

Do współpracy przy Festiwalu zostały zaproszone TVP Historia, Biełsat TV, TVP Kultura, Telewizja Polsat i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Aby poznać szczegóły, zajrzyj na stronę www festiwalu