Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

plakat wydarzenia
Data: 
05.09.2020, hour 12:00
Organizator: 
Teatr Baj Pomorski
Kategoria wydarzenia: 
Teatr
Miejsce: 
Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Położenie: 
Opis wydarzenia: 

„Balladyna” Juliusza Słowackiego będzie utworem odczytywanym w tym roku w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tradycyjnie już Toruń włącza się do akcji zainicjowanej w 2012 r. przez urząd Prezydenta RP. Opowieść o dwóch siostrach, sile zazdrości i rządy władzy usłyszymy w interpretacji aktorów Teatru Baj Pomorski. W jednej z ról wystąpi także prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wstęp wolny. Uczestnicy zobowiązani są do zachowania zgodnie z wymogami sanitarnymi.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 r., a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przypominano Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku słuchaliśmy „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza, zaś rok później „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie w 2018 miało wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego lekturą na ten rok było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku mogliśmy sobie przypomnieć wybitne nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.