Sztuka plakatu muzealnego
Plakat będący niemal od zawsze nieodłącznym, podstawowym elementem reklamy z racji swego promocyjnego charakteru nierzadko bywa lekceważony przez odbiorcę, który zwraca uwagę jedynie na zawarte na nim informacje, pomijając przy tym trud włożony w jego wykonanie oraz pomysłowość artysty. Nierzadko jednak grafik, malarz, rysownik popisuje się nie lada artyzmem i tworzy małe dzieło sztuki, które zasługuje na osobne uznanie. Ekspozycja ma na celu zaprezentowanie wyjątkowych plakatów, które na przestrzeni ostatnich 70 lat promowały wydarzenia oraz wystawy organizowane przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Przygotowano te nietypowe, najbardziej reprezentacyjne dla danego okresu, wykonane przeróżnymi technikami prace, które od dekad zdobią toruńskie słupy reklamowe oraz gabloty zachęcając równocześnie do wizyty w muzeum.
Ekspozycja to również podróż przez historię, swoista kronika dokumentująca życie kulturalne Torunia. Chronologiczny układ plakatów dobrze oddaje zmiany społeczne i polityczne, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat.
Z racji lokalnego charakteru prezentowanych dzieł na wystawie znalazły się prace osób związanych głównie z toruńskim światkiem artystycznym m.in. Krzysztofa Deczyńskiego, Tomasza Pietrzyka, Jacka Nawrockiego, Małgorzaty Sobeckiej czy Stanisława Lackowskiego.
Kuratorzy: Justyna Nowak, Hubert Smolarek