Spotkanie z Małgorzatą Czyńską o Mai Berezowskiej

Spotkanie z Małgorzatą Czyńską o Mai Berezowskiej

baner wydarzenia
Data: 
16.04.2020, hour 18:00
Organizator: 
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Miejsce: 
online
Położenie: 
Opis wydarzenia: 

Spotkanie online z Małgorzatą Czyńską, autorką książki o Mai Berezowskiej – rozmowa o życiu i twórczości artystki ilustrowana zdjęciami jej prac. Każdy będzie miał możliwość uczestnictwa w rozmowie na czacie.

Bohaterką wieczoru będzie Maja Berezowska, o której opowie nam Małgorzata Czyńska autorka książki biograficznej o artystce – Berezowska. Nagość dla wszystkich. Postać Mai Berezowskiej została przywołana na naszym spotkaniu w Czytelni dotyczącym Olgi Boznańskiej – Boznańska. Non finito. To właśnie Berezowska założyła Komitet Pomocy Oldze Boznańskiej.
Sama artystka budzi wiele kontrowersji, współtworzyła artystyczny mit dwudziestolecia, oddana sztuce, otaczała się malarzami, poetami, kompozytorami…

Tym razem spotykamy się wirtualnie(!), ale jak zwykle będzie okazja aby zadać pytania i porozmawiać choć na odległość.

Prowadzenie: Anna Kompanowska

O książce:
Małgorzata Czyńska, Berezowska. Nagość dla wszystkich, Wydawnictwo Czarne

„Przed wojną źle, po wojnie jeszcze gorzej. W dwudziestoleciu Maję Berezowską i jej śmiałe rysunki prześladowały bigotki, po 1945 roku – ideolodzy socrealizmu. Ona sama zupełnie się tym jednak nie przejmowała. Rysowała nawet w Ravensbrück. Jej modelkami były współwięźniarki i strażniczki. Tym pierwszym dodawała ducha, drugie traktowała koniunkturalnie.
Urodzona w belle époque, współtworzyła artystyczny mit dwudziestolecia. Przyjaźniła się z malarzami i poetami. Z Karolem Szymanowskim wymieniali pełne czułości listy. Zawsze otaczała się pięknymi ludźmi, pięknymi przedmiotami i kwiatami. I w twórczości, i w życiu pozostawała wierna sobie i swojej sztuce. Poczucia humoru nie traciła nawet w szarej powojennej rzeczywistości.
Małgorzata Czyńska opisuje kobietę, której los to materiał na porywający serial. Pytanie tylko, czy znalazłby się reżyser odważny na tyle, by pokazać nam Maję bez cenzury”.

LINK DO WYDARZENIA