VI Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową
Temat: Duchowy wymiar cielesności
- 30.09. (poniedziałek), godz. 19.00 Galeria Omega, ul. Przedzamcze 12/4
Wykład „Człowiek w centrum uwagi – o mistrzach malarstwa renesansowego”, który wygłosi absolwentka ochrony dóbr kultury i italianistyki na UMK – Katarzyna Wójcik. W ramach wykładu zostaną podjęte tematy związane z twórczością malarzy, których dzieła zachwycają do dziś, wzbogacone o prezentację multimedialną.
- 1.10. (wtorek), godz. 18.00 Galeria ZPAP, ul. Ducha Św. 8
Wystawa prac Pauliny Sylwestrowicz – Anatomia duszy
„W moich realizacjach wychodzę od anatomii, wykorzystuję fragmentaryczność postrzegania, deformacje i wielorakość nakładających się konturów, aby spojrzeć na materię przed momentem redukcji jej stanu do konkretnej formy. Posługuję się linią, która w sposób symboliczny zaznacza kształt i obecność, ale głównie staje się narzędziem dokumentacji istoty obiektu, ujawniając wewnętrzną, ukrytą topografię złożoności jego istnienia. Anatomia ona jest bazą i mapą, ale zależy mi na ukazaniu płynności tej materialnej realności, którą ona wydaje się uosabiać.”
2.10. (środa)
- godz. 16.00 Galeria Omega, ul. Przedzamcze 12/4
Forum Młodych Humanistów: Duchowy wymiar cielesności
Formuła spotkań dyskusyjnych gromadzących młodych ludzi głodnych poznawania prawdy, konkurująca z – podlegającą rozmaitego rodzaju zwyrodnieniom – kulturą konferencyjną. Tegoroczne Forum obejmuje szerokie spektrum rozmowy na temat duchowego wymiaru cielesności w życiu codziennym człowieka, a także w wielu dziedzinach sztuki takich jak teatr, taniec, film czy literatura. Forum poświęcone tematowi duchowości ciała to szansa na swobodną wymianę myśli, spostrzeżeń, tego, co boli, dotyka, szokuje, uspokaja, zachwyca w sprzyjających warunkach. Skupimy się na ciele i duchu, na kulturze i naturze.
- godz. 18.00-20.00 Dom Muz, ul. Poznańska 52
„Umiar i równowaga… wokół duszy i ciała …” to warsztaty ruchowo – plastyczne w oparciu o elementy z dziedziny arteterapii (terapii poprzez sztukę), duchowości benedyktyńskiej oraz duchowości ignacjańskiej. Zapraszamy młodzież , studentów osoby już pracujące. Wstęp wolny
Prowadząca : Joanna Łagan, animator kultury, arteterapeuta, członek Fundacji PWK oraz członek Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.
- 3.10. (czwartek), godz. 18.00 Muzeum Diecezjalne, ul. Żeglarska 7
Debata „Relikwie jako ciała święte”, przy udziale wybitnych mediewistów i historyków sztuki: prof. dr hab. M. U. Mazurczak z KUL, prof. dr hab. J. Pysiaka z UW oraz prof. dr hab. M. Starnawskiej z UPH w Siedlcach. Wydarzenie stwarza możliwość innego spojrzenia na cielesność, poprzez przyjęcie tak żywotnej w historii kultury kategorii świętości. W czasie debaty poruszone zostaną takie wątki jak: początki kultu relikwii, relikwie i sztuka, kult relikwii w aspekcie społeczno-politycznym, relikwie w religijności osobistej, kult świętych i relikwii współcześnie.
- 4.10. (piątek), godz. 18.00 Kino Centrum w CSW, Wały Gen. W. Sikorskiego 13
Pokaz filmu „Eter” reż. K. Zanussi oraz spotkanie z ks. Andrzejem Lutrem.
Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych.