Mani Fest - Festiwal Manifowy
Festiwal towarzyszący 4. Toruńskiej Manifie
28.02. (czwartek)
- godz. 18.00 Przestępstwa z nienawiści – rozpoznanie i reagowanie, ul. Ducha Św. 2a/1
Warsztat dla osób, które nie mają wykształcenia prawniczego, więc język (niespecjalistyczny) skupiony będzie na aspektach praktycznych oraz na dyskusji.
Udział bezpłatny, zapisy: pracowniaroznorodnoscigmail [dot] com. Warsztat poprowadzi Przemysław Szczepłocki, prawnik (SPR).
1.03. (piątek)
- godz. 18.00 Kto to posprząta? O seksizmie, homofobii i dyskryminacji w piłce nożnej kobiet. Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Podczas panelu dyskusyjnego poruszymy kwestie seksizmu, homofobii i dyskryminacji w piłce nożnej kobiet. W panelu wezmą udział piłkarki - Marij Duhra, Jagoda Zielińska i Justyna Dziabaszewska.
Będziemy też zbierać buty sportowe, które zostaną wysłane do sportowczyń i sportowców, które/rzy przebywają na wyspie Lesbos podczas procesów azylowych.
Wstęp wolny
2.03. (sobota)
- godz. 10.00-15.00 Wzmocnij swój głos – warsztaty asertywności dla kobiet. Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
Dostarczymy wiedzy z zakresu asertywności i będziemy ćwiczyć asertywną komunikację w granicach nienaruszających praw swoich i innych osób.
Udział bezpłatny, zapisy: manifa [dot] torungmail [dot] com. Warsztaty poprowadzi Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i koordynatorka projektów społecznych.
- godz. 21.00 Manifa Before Party + Feministyczna Fotobudka, Pers, ul. Mostowa 6
Będzie można zrobić sobie super zdjęcie w fotobudce, kupić manifowe przypinki i tatuaże, zrobić samemu koszulkę z feministycznym hasłem, porozmawiać z członkiniami Kolektywu Manifa.
Wejście bezpłatne, zebrane datki na organizację Manify i ManiFestu
4.03. (poniedziałek)
- godz. 18.00 Strajk kobiet trwa - projekcja filmu i spotkanie z reżyserką, Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Reż. Maria Malinowska, Polska, 2017, reportaż. Film przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które od 2011 roku prowadzą walkę przeciwko prywatyzacji instytucji, o poprawę warunków pracy i wyższe płace. Po filmie spotkanie z reżyserką filmu - Magdaleną Malinowską, działaczką OZZ Inicjatywy Pracowniczej.
Wstęp wolny
5.03. (wtorek)
- godz. 17.00 Równość – co to takiego? Warsztaty dla młodych filozofek i filozofów, Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza 11/3
Przeplatane zabawami i filozoficznymi rozmowami warsztaty na temat równości płci.
Wstęp wolny. Powiadom nas, że przyjdziesz: takotako [dot] biz [dot] pl. Prowadzenie: Tomek Klejna (absolwent filozofii na UMK) i Kasia Klejna (redaktorka prowadząca dział książki dziecięcej w wydawnictwie Tako).
- godz. 18.00 Feminizm w komiksie – wykład, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Podczas spotkania omówiona zostanie kwestia kobiecej podmiotowości w komiksie głównego nurtu oraz nurcie undergroundowym. Wykład będzie stanowić próbę analizy zjawiska, jakim jest komiks feministyczny w Polsce i na świecie. Wykład poprowadzi Aleksandra Wantuch – absolwentka WSP w Toruniu, miłośniczka sztuki, feministka.
Wstęp wolny
6.03. (środa)
- godz. 18.30-20.00 emPoWeRment zawodowy – warsztat nieformalny, ul. Ducha Św. 2a/1
Nieformalny warsztat adresowany do kobiet, osób LGBTQ oraz innych grup społecznych, które mogą liczyć się z mniej przychylnym nastawieniem pracodawców. Warsztat złożony będzie z dwóch części. Pierwszą będzie prezentacja praktycznych kwestii związanych m.in. z przygotowaniem profesjonalnego CV, utworzeniem profilu/konta w witrynach, platformach i aplikacjach pomagających w poszukiwaniu pracy, przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej. W drugiej części warsztatu osoby uczestniczące będą mogły skonsultować się z prowadzącymi w sprawach omówionych podczas prezentacji; osoby zainteresowane będą też mogły na miejscu wykonać profesjonalne zdjęcie do CV i rekrutacji.
Prowadzi Raisa Rechter – feministka, działaczka LGBTQ i prawniczka z Brazylii mieszkająca w Polsce. Udział bezpłatny, zapisy: pracowniaroznorodnoscigmail [dot] com
7.03. (czwartek)
- godz. 17.30-20.00 Współuzależnienie – gdzie jestem? - spotkanie z terapeutką Magdą Pawlak, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
Tematy na które chcemy zwrócić uwagę podczas spotkania to miedzy innymi: współuzależnienie – definicje, kryteria; odpowiedzialność, kontrola, wytyczanie granic, rozpoznawanie i wyrażanie uczuć; rozpoznawanie własnych potrzeb; destrukcyjne zachowania.
Spotkanie poprowadzi Magda Pawlak – socjoterapeutka, terapeutka TSR (certyfikat PSTTSR), certyfikowana specjalistka terapii uzależnień i współuzależnienia, terapeutka rodzinna, profilakterka. Wstęp wolny
8.03. (piątek)
- godz. 18.00 Molestowanie na UMK, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
Ostatni raport Rzecznika Praw Obywatelskich „Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów” pokazuje, że skala molestowania seksualnego wśród studentek i studentów jest bardzo duża, dotyczy prawie co trzeciej osoby i to głównie kobiet. Ten problem zauważamy też w Toruniu – dziennikarze Oko.press informowali w zeszłym roku, że na UMK pojawiły się oskarżenia o molestowanie. W ramach otwartej dyskusji o swoich doświadczeniach opowie jedna z osób, która ma wiedzę o wydarzeniach na UMK. W dyskusji wezmą też udział ekspertki antydyskryminacyjne.
Wstęp wolny
9.03. (sobota)
- godz. 15.00 Manifa Toruńska 2019: Mocy zamiast przemocy | Stop seksistowskiej opresji! Pomnik Mikołaja Kopernika
Po raz czwarty spotkamy się, aby zamanifestować, że nie ma naszej zgody na dyskryminację kobiet, domagać się należnych praw, ale także by okazać sobie solidarność i siostrzeństwo oraz świętować wspólnotowość.
- godz. 21.00 Protest Party czyli manifowy afterek. Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Zabawa do białego rana. Wystąpią: Baraka Face Junta (Kołobrzeg), Antidotum (Warszawa), Aus Tears (Finlandia). Po koncercie after disko – diskopartizane. Wstęp min. 10 zł